شهید محمد طالبیان

دوشنبه 21 آذر‌ماه سال 1390
 

مدیرکل اداره آموزش وپرورش خراسان

 هفتم دیماه 1316 در شهرستان نهاوند طلوع کرد. تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان را در زادگاهش گذراند وبا شرکت در آزمون سراسری در دانشگاه اصفهان پذیرفته شد .
با قرآن و مفاهیم دینی و معارف الهی انس داشت و در طول دوران حیاتش قدمی از مسیر حق و عدالت جدا نشد . با وجود مشکلات و عقب ماندگی‌های موجود در دوران پهلوی ,به تحصیل علم و دانش پرداخت و با موفقیت کامل به اخذ مدرک کارشناسی نائل شد,این درحالی بود که درآن دوران تعداد افراد ی که را درشهرهایی مثل نهاوند تحصیلات عالی  داشتند ,خیلی کم بود وبیشتر مردم با داشتن مشکلات اقتصادی توان پرداختن به درس را نداشتند.
در سال 1349 از اصفهان به زادگاهش مراجعت کرد و در دبیرستان کورش(سابق) تدریس فقه را برعهده گرفت .همزمان با تدریس با راه اندازی انجمن ضد بهائیت به مقابله با افکار التقاطی بهائیان که باحمایتهای حکومت شاه انجام می شد,پرداخت.
سازمان امنیت شاه مدت‌های زیادی اورا تحت نظر قرار داد، اما به‌خاطر زیرکی محمد طالبیان ,آنها موفقیت چندانی به دست نیاوردند. مدتی بعد با توسعه ی فعالیتهای انقلابی خود,به گروه انقلابی" ابوذر"که از مبارزان بزرگی تشکیل شده بود ,پیوست ومبارزات زیادی برعلیه حکومت جبار شاه انجام داد.
مدتی بعد تعدادی از همرزمان محمد دستگیر شدند و6نفر از نزدیکترین دوستانش را اعدام کردند.او کسی نبود که با این مشکلات دست از مبارزات خود بردارد. سال 1352 به‌دست نیروهای امنیتی شاه دستگیر شد و بعد از شش ماه شکنجه ,به تحمل15 سال زندان محکوم شد.
از آن موقع تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357در زندان‌های مخوف طاغوت زندانی بو وبا انواع شکنجه های ماموران ساواک که از سوی مستشاران آمریکایی و اسرائیلی آموزش داده می شد,مورد شکنجه های قرون وسطایی و وحشیانه قرار گرفت.
 با سرنگونی حکومت شاه وآغاز دوران حکومت اسلامی او از زندان آزاد شد و مسئولیت‌های متعددی در آموزش و پرورش , وزارت کشوروسازمانهای دیگر به عهده گرفت.
بعد از شروع جنگ تحمیلی بی هیچ تردیدی از مسئولیت خود استعفا داد وراهی جبهه شد تا به مقابله با دشمن بپردازد. در جبهه‌های جنگ و مناطق عملیات عاشقانه حضور یافت وتا آخرین روزهای جنگ با  وجود سن بالا ,با قبول مسئولیتهایی مبارزه ای را که از سالها قبل آغاز کرده بود ودر نهایت به دیدار خدا منتهی می شد ,ادامه داد.
جنگ تمام شده بود ومحمدطالبیان ناراحت از اینکه پس از سالها مبارزه و شکنجه ,توفیق شهادت را ندارد.
سال 1370سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصمیم گرفت به پایگاه منافقین کوردر منطقه عمومی خانقین حمله کند وبا انهدام این پایگاه ,ضدانقلابیون مستقر در آن را نیز به هلاکت رسانده یامتواری سازد تامردم ساکن در مناطق مرزی از شرارتهای آنها در امان باشند.محمدطالبیان با اصرار فراوان توانست با نیروهای انجام دهنده این عملیات همراه شود.او در حین انجام این عملیات در دوازدهم فروردین 1370توسط منافقین به شهادت رسید.


این شهید در سال 90 به عنوان شهید نمونه کشوری از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب شد.

وصیتنامه
بسم الله الرحمن الرحیم
یرفع الله الذین آمنو منکم و الذین اوتو العلم درجات
خداوند منزه را از هر جهت  ستایش می نمایم که به ما توفیق اسلام را مرحمت فرمود و ما را در زمانی قرار داد که رهبری آگاه از نسل پاک زهرای اطهر(س) رهبری انقلاب و رئیس جمهور دانشمند از نسل پاک زهرا(س)  و اغلب وزرا که از دودمان پیامبر گرامیمان هستند.
در این فضا از تو عاجزانه درخواست می‌نمایم که شیرینی محبت خودت را به ما بچشان و ما را به مقام قرب خودت انس ده و به ما توفیق بده که لحظه‌ای از تو رویگردان نباشیم و ما را برای عشق و محبت خودت خالص گردان و اخلاص در عمل مرحمت فرما تا در علم و تقوا اسوه گردیم و در اخلاص و ایمان و عمل و جهاد و تفکر برای بشریت الهام‌بخش و در این راه ما را یار و یاور باش گرچه ما لایق نیستیم یا درست تر بگویم «لایق نیستم تا لایق جانان شوم» زیرا در این راه باید جمله جان شویم, جمله عشق شویم، جمله ایثار گردیم، جمله شور و شوق گردیم تا لایق سرباز امام زمان(عج) بودن را دریافت کنیم.
 اکنون که مورد تعرض دشمن قرار گرفته‌ایم بایستی از جان مایه بگذاریم، از وقتمان از امکاناتمان تا انشاء‌الله در جبهه حق علیه باطل پیروز گردیم. البته این وظیفه شرکت در جبهه جنگ یک وظیفه اسلامی است و کسیکه در جبهه شرکت نکند با نوعی از نفاق از دنیا خواهد رفت. علاوه بر این امام عزیزمان بر همه واجب کرد که در جبهه بروند تا این عنصر فسادی که جانش به گلو گاه رسیده را زودتر شاهد مردنش باشیم. هرچند با مردن صدام تکلیف ما تمام نمی‌شود چون ما در قبال تمام مستضعفین جهان مسئولیت داریم و اکنون پس از آزاد شدن عراق انشاء‌الله بایستی به جبهه فلسطین رفت و اسرائیل غاصب را به سختی سرکوب و از آن سرزمین بیرون راند و به خاطر داشتن چنین فکری خداوند متعال را باید سپاس گفت.
و ما تقاتلون فی سبیل الله و المستضعفین من الرجال و النساء و الوالدان الذین یقولون ربنا اخرجنا من هذه القریه الظالم اهلها و اجعل لنا من لدنک ولیاً و اجعل لنا من لدنک نصیراً. 
پس ما به این علت که در جهان استضعاف هست مسئولیت داریم که آنها را کمک کنیم. دست انتقام خداوند از آستین ما بیرون آید و دشمنان بشریت را مجازات کند, انشاء الله. اینک اینجانب محمد طالبیان بنده خدا و معتقد به یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر که آخرین آنها حضرت محمد(ص) است و معتقد به امامت حضرت علی(ع) و یازده فرزند بزرگوارش و معتقد به معاد و عدل‌الهی و این که امام دوازدهم حضرت حجت‌بن‌الحسن(ع) کسی است که باید قسط و عدل را در جهان حکم فرما کند و ما باید زمینه‌ساز حکومت جهانی آن امام باشیم و معتقد به ولایت فقیه و مقلد امام عزیز حضرت امام خمینی.
همگی برادران و خواهران و فرزندان و همشهریان و همه امت حزب الله را به پیروی صمیمانه و متعهدانه از بیانات امام عزیزمان سفارش می‌کنم آنها را به نماز و روزه و جهاد و خمس و زکات و امربه معروف و نهی از منکر و فرا گرفتن مسائل مذهبی توصیه می‌کنم. بنده برای لبیک گفتن به پیام پیامبر گونه امام به قصد پیروزی انشاء‌اللله.
 به این سفر آمده‌ام و اگر لیاقت شهادت و قبول حضرت حق را پیدا کنم ,انشاء‌الله از وزارت خود خواهشمندم اینجانب را حتماً در جوار امام رضا(ع) دفن نمائید و نماینده حضرت امام مسئولیت شرعی این مهم را به عهده دارد زیرا این بنده خیلی به حضرت امام رضا(ع) عشق می‌ورزم و حاضر بودم همیشه در جوار آن حضرت باشم و از ثلث مالم بهای این قبر را بپردازید و بقیه ثلث را در کارهای مفید مثل کمک به جبهه و به خانوادهای مستمند کمک کردن و هر کار خیر دیگری می‌توانید به مصرف برسانید بحمدالله و المنه نماز و روزه ، خمس و زکاتی بر عهده‌ام نیست و از حضرت باریتعالی امیدوارم به حق چهارده معصوم عبادات ناقابلم را قبول و از عذاب خودش ما را خود نگهداری فرماید.
خدایا خدایا، تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار.
از همگی التماس دعا دارم.پنجشنبه 18/2/65 مطابق 28 شعبان ، محمد طالبیان


بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول الله (ص ) على مع الحق والحق مع العلى - پیامبر بزرگوار اسلام  فرمود, على  با حق است وحق با على است .
بعد از اعتقاد به خدا وپیامبر و معاد بالاترین مساله اعتقاد به ولایت وامامت امام عادلى چون اوست که جانشین به حق پیامبر بزرگوار اسلام (ص ) است .
ماشیعیان افتخار مى کنیم که معتقد به عدل الهى و جانشینى ائمه اثنى عشر هستیم که طبق گفته پیامبر (ص ) قرآن وعترت وقرآن وائمه اثنى عشر و جداى قائل نیستیم و معتقدیم که این از هم ، هیچ وقت جدا نخواهد شد . ما افتخار مى کنیم مفسرین واقعى قرآن یعنى ائمه اثنى عشر معتقدیم . امامانى که در راه مبارزه با ظلم از هیچ کوششى دریغ نفرموده و همه این امامان معصوم به شهادت رسیده اند .
بنابراین مبارزه با ظلم ودفاع از مظلوم را بر خود فرض می دانیم وطبق فرمایش ائمه معصومین هر کسى بشنود که مظلومى از او داد خواهى مى کند وبه او توجه نکند مسلمان نیست و اکنون انسانها  از عراق در دست منافقین و بعثى ها اسیر هستند .
و اینان بر کوچک و بزرگ وزن ومرد مسلمین رحم نمى کنند تا جایى که زن منافقى با تانک روى مردم مسلمان مى رود و اکنون به قرار اطلاع ستون نظامى منافقین با حمایت تانکهاى بعثى هاى عراقى  به سوى خسروى در حرکت هستند اینان که معتقد به خدا و پیامبر و ولایت امام به حق یعنى على (ع ) و اولاد معصوم او نیستند از هیچ جنایتى فرو گذار نیستند. بنابراین اکنون که به خواست خدا  براى جلوگیرى از این جانیان و مزدوران استعمار عازم نبرد در مرز خسروى هستیم ,با اتکا به قدرت لایزال خداوندى براى دفاع از مستضعفین و دفاع از اسلام عزیز ودفاع از مملکت اسلامى خودمان و نوامیس  مملکت امام زمان با خوشحالى از شهادت در راه خدا وامید این که این حرکت ما مورد توجه ائمه معصومین خصوصا امام زمان (ع ) واقع گردد وصیت خویش را چنین مى نگارم .
1- بعد از شهادت اینجانب محمد طالبیان فرزند مرحوم حسینعلى قرضهاى اینجانب را ادا نمایید که عبارتنداز :
الف - طلب همسرم خانم نصرتى از اینجانب مهریه اى دارند .
ب- فرزند على طالبیان مبلغ 2500 دو هزار وپانصد تومان .
ج- یک هزار تومان رفع مظالم به مستضعفین پرداخت کنید .
د- شلوارهاى اضافه اینجانب را به بهزیستى بدهید تا به مستضعفین بدهد .
ه- لباسهاى اضافى را به مسضعفین بدهید .
و- عباى اینجانب را به یک نفر مومن بدهید تا از آن استفاده کند .
ز- مبلغ یک هزار تومان خمس و سهم امام علیه السلام پرداخت نمایید .
- یک هفته نماز و روزه برایم یا بخرید یا خودتان بجا آورید
- نگذارید خانمم خانه اش از هم بپاشد .
هر جا صلاح دانستید مرا دفن کنید و چنانچه آن پارچه اى که چهل نفر امضاء آورده اند برایم همراه من در قبر بگذارید چون اغلب آنها به شهادت رسیده اند باید خداوند به خاطر آنها مرا عذاب ننماید .
5- از تمام همشهریان عزیز خود مى خواهم مرا به خاطر خداوند عفو نمایند .
6- به وضع زندگى مادرم توجه کنید که ناراحت نشود .
7- در صورت شهادت فورا به خانواده ام نگویید تا عید آنها بخوشى بگذرد .
و در صورت امکان مرا در روز 21 رمضان دفن نمایید .
8- هر مخارجى که مى خواهید بکنید از ثلث مال خودم باشد و در صورت امکان کمتر از ثلث خرج کنید .
9- از ثلث مالم مبلغى خرج عزاى ابا عبدالله الحسین (ع ) نمایید .
10- به آقاى شهبازى در تربیت معلم بگویید که نمره کلاس ابوذر و عمار در میان همان جایى که تحقیق آنهاست وجود دارد و نمره تحقیق دانشجویان را خودشان به نمره آنها اضافه بنمایید .
11- از کسیکه ورقه هاى کلاس هاى دبیرستان شهدا را تصحیح کرده تشکر کنید .
و حتى المقدور او را خوشحال نمایید .
12- به فرزندانم محبت کنید همچنین به همسرم . و نگذارید که به آنها سخت بگذرد . در پایان از همگى حلالیت مى طلبم و امیدوارم مرا به بزرگى خودتان به خاطر خداوند عفو کنید از همگى التماس دعا دارم بخصوص از برادران زیارت عاشورا و برادران مومن مسجدى وبه همه تاکید مى کنم به عبادت اهمیت بیشترى بدهید به خصوص نمازهایتان را سعى کنید به جماعت اقامه کنید . طالبیان

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم اجعلنى من جندک فان جندک هم الغالبون و اجعلنى من حربک فان حزبک هم المفلحون .واجعلنى من اولیائک فان اولیائک لاخوف علیهم ولا هم یحزنون .
با اعتقاد کامل به یکتایى خداوند بزرگ وچشم امید بر فضل و کرمش و شرمسارى از گناهانى که از روى نادانى مرتکب شده ام و اعتقاد به یکصد و بیست وچهار هزار پیامبران الهى واینکه پیامبر ما خاتم پیامبران است و اعتقاد به ملائکه و کتب وحى و همچنین به امامت حضرت على (ع ) ویازده فرزند بزرگوارش که اوصیا پیامبر میباشند وحضرت مهدى (ع ) آخرین امام معصوم است که با قیامش ظلمها و جورها از بین خواهد رفت .
وما در زمان غیبت باید با خود سازى و بکار بردن دستورات دین زمینه ساز قیام آن امام معصوم باشیم وامام خمینى نایب آن حضرت و ولى فقیه در این زمان است که اطاعت از او اطاعت از حضرت مهدى (ع ) است .
خیلى خوشحالم که در سپاه حضرت مهدى (عج ) شرکت و امیدوارم این همراهى با سپاه اسلام مورد قبول حضرت بار تعالى و مورد نظر حضرت صاحب الزمان (ع ) باشد و با این دلایل راهى جبهه شدم .
1- از ابتداى خلقت انسان جنگ بین حق وباطل وجود داشته و زمانى دشمن خارجى بوده و زمانى دشمن درونى و خانگى و جنگ عقل با شهوت و شیطان و مظاهر شیطانى و نفس اماره و جنگ خلاصه،  همیشه با بشریت همراه است و پیروزى عقل بر نفس اماره همان جهاد اکبر است و پیروزى در این جهاد احتیاج به ممارست و تمرین در جهاد اصغر و شرکت در جبهه دارد .
2- جنگ با دشمن خارجى حتى بین مللى که مسلمان نیستند وجود داشته که این ملتها براى دفاع از شرف و ناموس وسرزمین خود گاهى زمانى طولانى با متجاوزین در جنگ بوده اند مثلا ژاپن 135 سال ویتنام 30 سال و فلسطین اکنون بیش از چهل سال است که براى آزادى سرزمین خود مى جنگد .
3- جنگ عقیده که مهمتر از جنگ براى سرزمین است وچون جنگ ما اکنون جنگ  عقیده است . استکبار جهانى بطور وسیع براى شکست ما سرمایه گذارى کرده در این جنگ شخص آسان از امکانات مالى گذشته حتى از جان خود وفرزندانش میگذرد و استکبار جهانى انشاءالله با شکست قطعى روبرو خواهد شد و اکنون جنگ ما با عراق جنگ دو ملت نیست بلکه جنگ بین اسلام و استکبار جهانى است که با پیروزى در این جنگ نه تنها عراق را از دست کفر صدامى نجات مى دهیم بلکه استکبار شرق و غرب بخصوص شیطان بزرگ انشاءالله شکست خواهد خورد وشر اینان را از سر مستضعفین جهان کوتاه خواهیم کرد . با استمداد از نیروى الله و حول وقوه او .
4- این انقلاب زمینه رشد وتکامل را براى ملت ما ومستضعفین جهان مهیا نموده واستکبار براى جلوگیرى از آن عراق را وادار کرد که با ما وارد جنگ شود وشما در جریان بودو ارتش عراق با 14 لشکر مکانیز ه زرهى وارد عمل شدند  سربازان خود بعنوان مجوس ونامسلمان معرفى  کردند و در این تهاجم هر کس را در سر راه خود دیدند کشتند و خانه ها را خراب کردند و امکانات منازل را براى ساختن سنگر و استحکامات  خود بکار گرفتند و از شیوه هاى کثیف اسرائیلى هم استفاده کرده و حتى از بى ناموسى نسبت به خواهران مسلمان و هموطن ما خود دارى نکردند و دانشجویان خط امام را زنده زنده آتش زدند و عده اى از آنها را زیر زنجیرهاى تانک انداختند و بعد با کشاندن جنگ به شهرها حتى به کودکان شیر خوار هم رحم ننمودند حال مى شود سکوت کرد وانتقام این عزیزان را از این دژخیمان نگرفت روز قیامت چه جوابى داریم .
5- صدام به بهانه اى قرار داد الجزیره را پاره کرد وپس از شش ماه خودش گفت ما دوهدف داشتیم اول تجزیه ایران دوم از بین بردن انقلاب اسلامى و بعد طارق عزیز عنوان کرد قضیه زمین پوششى بود براى حمله به ایران  -
آنها قصد داشتند اسلام را که عامل انقلاب در ایران بود از بین ببرند .
6- ما که عشق زیارت کربلا را داریم اگر زمانى مشرف شدیم آیا امام حسین (ع ) دست رد به سینه ما نخواهد زد که تو براى اسلام چه کار کرده اى من خودم و فرزندان و برادران و اصحابم را ندا کردم حتى اسارت خانواده ام را براى اسلام پذیرا شدم .
7- چون استکبار از اسلام سیلى خورده خداى نکرده اگر سستى کنیم وآنها پیروز شوند اول اسلام را از بین خواهند برد بعد ناموس و مملکت ما را و در صورتیکه ما پیروز شویم ملتهاى مستضعف تمام بند هاى اسارت را پاره خواهند کرد .
8- از لحاظ اقتصادى پیروزى ما در جهان اثر خواهد کرد و جز اقتصادى دنیا را بنفع جهان سوم تغییر خواهد داد .
9- چون دنیاى استکبار ى سعى کرده اند ملتها ى جهان سوم را ضعیف از نظر فرهنگى و هوشى و فکرمعرفى  کنند این پیروزى باعث مى شود که مستضعفین شخصیت از دست رفته خود را باز یابند و از لحاظ فرهنگى و سیاسى و اجتماعى و اخلاقى پیشرفت کنند .
10- رهبران کمونیست جهان و صهیونیسم و امانیسم غرب که با تکیه بر علم بر سر مذهبى ها در جهان مى کوبیدند و دین را افیون  توده ها مى نامیدند با پیروزى ما در جنگ و اینکه جهان میداند غرب و شرق از لحاظ کمک اطلاعاتى و تسلیحاتى سعى در پیروز کردن عراق داشتند اگر انشاء الله شکست بخورد به ارزش دین وایمان و اقف شده وگرایش به اسلام و معنویت را بدنبال خواهد داشت .
12- چون در این جنگ از وسایل شیمیایى و بمب افکن هاى مدرن رومى و فرانسوى وشرق وغرب استفاده شده با پیروزى ما بى اعتمادى به این سلاحها پیش خواهد آمد و همچنین زمینه شکوفایى استعداد هاى ما در زمینه علمى و صنعتى خواهد شد .
13- ما با الهام گیرى از اصحاب امام حسین (ع ) تا زنده هستیم نخواهیم گذاشت از بستگان امام و مسئولین مملکت درجنگ شرکت نمایند .
با علم وآگاهى که بر ایمان شکست وجود ندارد چون یا پیروز شویم وشر جنایتکاران را از سر راه مسلمین بر میداریم یا شهادت که هر دو پیروزى  است .
14-هنوز دشمن متجاوز قسمتى از مملکت ما را از جمله نفت شهر وخسروى و....
در تصرف دارد و بایستى با آزادى این سرزمینها وآزاد کردن کربلا وآزادى اسراى عزیزمان براى آزادى قدس حرکت کنیم انشاءالله .
15- اطاعت از امام خمینى واجب است وایشان هم تکلیف ما را مشخص نموده  حال امیدوارم چنانچه شهادت نصیبم گردید خداوند به شایستگى قبول فرماید واما پیامم به همسرم و مادر وبرادران و خواهران و فرزندان و همکارانم این است که از یارى امام عزیز حضرت امام خمینى بهر وسیله ممکن خودارى ننمایید .
2- در جهاد و جهاد اکبر و خود سازى کوشا باشید چون جهان مادى گذرا است .
3- با استقامت و صبر خود به دهان ضد انقلاب مشت بزنید واگر خواستید گریه کنید براى شهداى کربلا گریه کنید که ما بیک تار موى آنها هم طراز نیستیم .
4- در مراسمى که تشکیل میدهید گریه و زارى ننمایید و چون کوه پا برجا باشید .
5- از مال خودم ثلث یکصد هزار تومان معین کردم که از آن در جوار مرقد مطهر امام رضا (ع ) برایم خریدارى و در حرم مرا دفن نمایید .
وهمسر مهربانم که خیلى به گردن من حق دارد تا زمانیکه خودش بخواهد  میتواند در خانه خودش زندگى کند وآشیانه وکاشانه او را به هم نریزید تا به تربیت دخترکم مریم بپردازد واحساس از دست دادن شوهر ننماید .
6- از همین یکصد هزار تومان 10 هزار تومان به عنوان رد مظالم و10 هزار تومان به عنوان خمس و سهم امام علیه السلام و دوهزار تومان صرف مراسم سوگوارى امام حسین (ع ) و روضه خوانى و دوهزار تومان هم به سپاه پاسداران نهاوند دهید تا براى رزمندگان کتاب تهیه کند وکتابهاى خودم را به کتابخانه مساجد و مدارس و کتابخانه عمومى نهاوند بدهید پس از تصفیه کتابهاى خراب آن و ما ترک را طبق قوانین ارث تقسیم و سعى کنید به دخترانم ظلم نشود .
7- در نماز و روزه و دعا و زیارت کوشا باشید و به دیگران بدى نکنید و غیبت ننمایید و از اسراف بپرهیزید و در مخارج صرفه جو باشید حتى در مراسم شب هفت و غیره و از مادر وبرادران و خواهران وکلیه فامیل و همشهریان حلال خواهى کنید.
8- در جهاد پیشقدم باشید وقرآن زیاد بخوانید و نماز شب را فراموش نکنید . ودر شب اول دفن خواهش مى کنم از نماز وحشت برایم خود دارى نکنید .

وصیت نامه محمد طالبیان        تاریخ 10/12/65